Hakkında

Türkiye’nin ilk film mekan hizmetleri firması olan Prolocs’ un temelleri 2000 yılında atılmıştır. Prolocs o yıllardan günümüze kadar tüm verileri ve mekan fotoğraflarını kayıt altına alarak ülkemizin en büyük film mekanları arşivini oluşturmuş ve katlanarak büyümesini sağlamıştır. Yerine konulması oldukça zor olan bu birikim sayesinde bugün de verdiği hizmetleri ileri seviyede yapabilmektedir.

Sektörün ülkemizdeki tarihi içerisinde, filmler için mekan araştıran ve detayları ile ilgilenen birçok çalışan her zaman var olmuştur. Fakat yıllar içerisinde gelişen teknolojiyle ve yeni anlayışla birlikte standartlarımız da yükselmiş, dünyada olduğu gibi film ekipleri içerisinde alanında uzman departmanlar oluşturulmuştur. Mekan Sorumlusu departmanı da bunlardan biridir. Aynı zamanda yönetmenlik kariyerine de devam etmekte olan Prolocs’ un kurucusu Boral Kambay, bu oluşumunun reklam sektörü içerisindeki ilk iki temsilcisinden biridir.

Prolocs 20 yıldır aralıksız olarak (Örneğin; Konutlar, ofisler, kafeler, barlar, hastaneler vs.) gibi altmış beş kategoriye ayırıp arşivlediği sözleşmeli mekanlarını film şirketlerine kiralamıştır. Şirket; Misyonunu tamamladığını düşündüğü sürekli sözleşmeli iç mekan (dahili) servisini 2013 yılı itibari ile bitirdi. (Proje bazlı sözleşmeli iç mekan servisi devam etmektedir.) Sonrasında yine bir ilki gerçekleştirerek İMAJ FİLMLERİ LOKASYONU’ nu başlattı. Enerjisini, hizmetini daha çok bu yöne çevirmiş oldu.

İmaj Filmleri Lokasyonu: Film mekanları uzmanlığında gelinen üst noktadır. Sinema, reklam, viral reklam, fotoğraf, belgesel, video klip, dizi ve fragmanlar gibi projelerin sanatsal çekimleri için yapılacak mekan servisini kapsamaktadır. Bu serviste; harici olarak değerlendirdiğimiz her tür dış mekan (Örneğin; özel manzaralar, tarihi mekanlar, köyler, nehirler, göller, yollar vs.) araştırılır, en estetik şekilde profesyonel olarak fotoğraflanır ve sunulur.

İmaj filmlerinde en önemli aktör hiç şüphesiz sanatsal karelerdir. Maalesef günümüzde ön prodüksiyonlara çok kısıtlı zamanlar ayrılabilmektedir. Bir yönetmenin, yapımcının en büyük kaygısı bu kısa zamanda; Yapılması planlanan projenin niteliğine göre, prodüksiyonun lojistik şartlarına göre en uygun bölgenin belirlenip belirlenmediği ve bu bölge içindeki en uygun nokta atışı alanın gözden kaçıp kaçmadığı dır. Prolocs tüm bu kaygıları uzman ekibi sayesinde en aza indirmeyi garanti eder.

Türkiye’nin ilk film mekan hizmetleri firması olan Prolocs artık; Keşfini yaptığı, sektöre kazandırdığı; İMAJ FİLMLERİ LOKASYONU bölümü içinde yıllardır oluşturduğu iş disiplinini, dev mekan arşivini, doğru fiyat politikasını birleştirip gücünüze güç katarak sizlere hizmet vermeye devam edecektir.